Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Poznaň

Poznaň je jedno z nejstarších polských měst. Zřejmě zde sídlil i první polský král Měšek. Poznaň je také administrativním centrem a zároveň největším městem Velkopolského vojvodství. Poloha mezi Berlínem a Varšavou byla pro město obchodně výhodná. Dlouhodobě zde docházelo k míšení kultur a národů.

Od roku 1921 se ve městě každoročně v červnu konají veletrhy, kterých se účastní výrobci a obchodníci ze všech koutů světa. Hlavní vchod výstavního areálu se nachází naproti Dworcowému mostu. Symbolem veletrhu je ocelová jehla vztyčená nad nižší partií Hornoslezské věže, jejíž hlavní část byla zničena za 2. světové války. Věž byla v roce 1411 postavena podle návrhu Hansa Poelziga a stala se obdivuhodným mistrovským dílem moderní architektury ze železobetonu.

Poznaň se pyšní mnoha historickými budovami, přičemž k nejkrásnějším se řadí katedrála a domy ve Starém Městě. Vyplatí se podívat i do čtvrti pocházející z konce 19. století. Mnoho poznaňských pamětihodností se nachází za hranicemi Starého Města. Kostel bernardinů na náměstí Plac Bernardyński se vyznačuje nezvykle úzkým dvouvětvým průčelím.

Městu dominuje bývalé sídlo velkopolských knížat - zámek na vrchu Přemyslovy hory. Pod ní se nachází celá řada významných církevních stánků, mimo jiné františkánský kostel a gotické budovy kostela a kláštera dominikánek. Za velmi zajímavými jezuitskými budovami, které se nacházejí jen malý kousek od Starého náměstí, se rozkládá Chopinův park s pomníkem tohoto jedinečného skladatele a milovníka hudby.

Na poznaňské radnici je zajímavý orloj. Místo světců, jako na Staroměstské radnici, zde vystupují dva kozlíci. Kozlíci - neboli Koziolki - se na poznaňském rynku objevili v polovině 16. století, kdy si městští radní objednali přestavbu radnice a vymínili si, že na věži nad hodinami musí být umístěn zábavný stroj. Kozlíci do sebe trkají podle toho, kolik je právě hodin.

V centru města stojí pozoruhodná stavba připomínající středověký hrad. Zdi jsou z omšelého pískovce a vypadají starobyle. Zámek nechal postavit Vilém II. v roce 1910. Německý císař navštívil zámek jen třikrát. Během nacistické okupace se Němci rozhodli zámek přestavět. Z osobní císařovy kaple se stala Hitlerova pracovna. Hitler zde nikdy nepracoval, zámek měl sloužit coby jedno z jeho sídel, až dobude celé Polsko a Evropu.

Neméně působivý je bývalý luteránský kostel sv. Kříže z let 1777 – 83. Pokud se vydáte směrem k hlavnímu železničnímu nádraží, projdete centrem města přes Plac Wolnósci lemované bankami a obchody a pak ulicí sw. Marcina, kde stojí starý Císařský palác. Když byly v 19. stol. strženy hradby, padlo rozhodnutí využít uvolněný prostor pro vládní budovy. Projektoval je německý urbanista Josef Stübben. Dnes se spolu s divadlem, kolonizačním výborem, poštou a královskou akademií (dnešní univerzita) vyjímají uprostřed zahrad, náměstí a ulic. Oblasti vévodí Kaiserhaus (Císařský palác).

Na vrchu sv. Vojtěcha se nacházejí hned dvě zajímavé stavby. Jedná se o kostel. sv. Vojtěcha s pozůstatky Josefa Wybického, autora polské hymny, a barokní kostel ze 17. století vedle pomníku obětem 2. světové války.

Zajímavosti
Z blízkého okolí stojí za zmínku Velkopolský park necelých 20 kilometrů jihozápadně od města s několika nádhernými jezery ledovcového původu. V jednom ze zdejších jezer podle zaručených svědectví místních obyvatel žije obrovská příšera. Ale možná je to jen pověra.

Polsko zaznamenalo bezpočet úspěchů v rozličných amatérských i profesionálních kanoistických soutěžích. Pro kanoistiku je v Polsku nejlépe vybaveno jezera Malta v Poznani.

Červen na tomtéž jezeře Malta každoročně hostí mezinárodní divadelní festival.

Veletržní Poznaň

Veletržní Poznaň

Poznaň je hlavním městem regionu Velkopolsko a také jedno z nejstarších a největších polských měst. Rozkládá se na březích řeky Warta a je administrativním, finančním a obchodním centrem kraje. Od roku 1921 je také dějištěm konání veletrhů a sjíždějí se zde obchodníci ze všech koutů světa.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko