Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pelplin

Město Pelplin se nachází v jižní části pomorského vojvodstva. Leží v údolí meandru řeky Wierzycy. Jedná se o duchovní centrum Pomoří, jinak nazývané "Pomořskými Aténami", jsou zde shromážděné nejcennější středověké památky. Nalézá se zde zachované v dokonalém stavu obrovské cisterciácké opatství, které je nejednou i hlavním cílem cestování do Polska z odlehlých států Evropy i světa.

Nádherné cisterciácké opatství v Pelplinu představuje jednu z nejkrásnějších ukázek gotické architektury v Polsku. Klášter se začal stavět v roce 1276, kdy cisterciáci přišli do Pelplinu. Nejcennější památkou je obrovská gotická katedrála, jedna z nejkrásnějších bývalých cisterciáckých bazilik v Polsku s úžasným vybavením interiéru – gotickým, renesančním a barokním.

Pozdně renesanční hlavní oltář je největším oltářem tohoto druhu v Polsku a jedním z největších v Evropě. V klášterních budovách turisté obdivují gotické fresky z 15. stol. V Diecézním muzeu jsou shromážděné bohaté sbírky sakrálního umění; nejcennějšími exponáty jsou: bible z r. 1453, kterou vytiskl Gutenberg a dvě gotické sochy skříňových Madon.

Převážná část cihlového kostela, dnešní katedrály, pochází ze 14. století. Pozdně gotická klenba však byla dokončena až na přelomu 15. a 16. století. Impozantní trojlodní bazilika postrádá věž a její západní a východní průčelí jsou téměř stejná. Interiér ukrývá výjimečný mobiliář včetně gotických chórových lavic s vzácnými dřevořezbami. K dalším pěkným artefaktům náleží manýristicko-barokní oltář ze 17. století a kazatelna spočívající na soše Samsona bojujícího se lvem.

Klášter byl zrušen v roce 1824 a kostel přeměněn na katedrálu Panny Marie. V klášterních budovách dnes působí Diecézní muzeum, které vystavuje sbírku duchovního umění a také iluminované rukopisy. Dalšími významnými zajímavostmi města je archiv diecéze a knihovna církevního semináře, v kterých jsou shromážděny poklady malířství a sochařství z oblasti středověkého Pomoří.

K nejcennějším exponátům se řadí krásné madony, Gutenbergova bible z let 1435-55 nesmírné hodnoty a hudební notace ze 17. století. Originál Guttenbergovy bible, jediný zachovaný kus v Polsku (ve světě je jich dosud nachází 47 kusů) se od ostatních odlišuje nakloněnými literami, v původní kožené vazbě. V katedrální klenotnici můžete obdivovat rozličné zlaté artefakty a liturgické předměty.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko