Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kwidzyn

V letech 1243 a 1525 bylo nevelké město Kwidzyn rezidencí pomezanského biskupství, jednoho ze čtyř, které na svém území založili němečtí rytíři. Po zrušení řádu se Kwidzyn postupně ocitl v područí Pruska, Německa a nakonec Polska. Jeho největší pamětihodností je nádherná gotická katedrála, původně sídlo pomořanských biskupů. S katedrálou sousedí hrad, připomínající rytířskou pevnost. Zajímavá je latrínová věž, kterou s hradem spojuje ochoz, spočívající na rozměrných obloucích.

Obrovský komplex gotických cihlových staveb tvoří hrad a přilehlá trojlodní katedrála. Gotický hrad byl vystavěn v letech 1320 až 1347 na půdorysu čtyřúhelníku, částečně zničen v 18. stol. Nyní zde sídlí muzeum se zajímavými sbírkami, mj. expozicí nástrojů pro tresty a mučení z 16. - 18. stol. V gotické katedrále z 14. stol. jsou pozoruhodné gotické hvězdicové klenby v hlavní lodi a gotická polychromie z 14. - 15. stol.

Katedrála vyjímající se vysoko ve svahu a s ní sousedící hrad představují pěkné ukázky gotické architektury. Katedrála vyrostla ve 14. století na místě staršího kostela. Zásluhou friedrich Augusta Stülera obdržela katedrála v letech 1862-64 neogotickou podobu. Interiér této pseudobaziliky krášlí gotické fresky, naneštěstí přemalované v 19. století.

S katedrálou je spjat především příběh svaté Doroty z Montau. Narodila se r. 1347 v Montau severně od Marienwerderu jako dcera bohatého sedláka Willama Swarta usazeného zde asi od r. 1330 a pocházejícího z jižního Holandska. Roku 1363 se vdala do Gdaňska za mečíře Albrechta a stala se matkou 9 dětí. Po jeho smrti přišla r. 1391 do Marienwerderu, kde vedla život v modlitbách, konala dobré a zbožné skutky a měla četná vidění. Ve zdejším dómu se nechala dne 2. 5. 1393 zazdít do boční komory lodi, kde 25. 6. 1394 zemřela a je zde také pochovaná. Zdejším obyvatelstvem byla vždy uctívána a v roce 1976 byla svatořečena. Stala se tak vedle sv. Jiří a sv. Alžběty Durynské další patronkou Řádu.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko