Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Polsko - lokality a destinace

Znáte dobře zemi našich severních sousedů? Polsko – to jsou přírodní zajímavosti, ale také atraktivní historická místa a stavební památky. Polsko je nejen náš sousední stát, ale je také po celá staletí propojeno s naší historií. Již v dávném středověku byla první polskou královnou česká princezna, později jsme měli společného krále nebo se naším panovníkem stal polský princ.

Přes neustále stoupající počet turistů je Polsko stále poměrně neznámou zemí. Polsko má však co nabídnout, co se týče pestré kultury, krajiny i historie. Polská krajina je neobyčejně rozmanitá. Tatry, nejvyšší pohoří v Polsku, křižuje bezpočet dobře značených stezek. Zatímco hřebenům Tater podél jižní hranice vévodí vysokohorská scenerie, sever charakterizují jezera, která kontrastují s pobřežím Baltského moře.

Polsko oplývající přírodními krásami bylo formováno řadou ledovců sunoucích se ze Skandinávie na jih. Na mnoha místech byly založeny národní parky a rezervace. Krajina Tisíce jezer (Mazursko) je cílem milovníků vodních sportů, stejně jako vodní plochy v Pomořansku a Velkopolsku. Jezera si oblíbili kanoisté a v létě brázdí jejich hladiny četné veslice a plachetnice.

Pieniny jsou nevelké pohoří proslulé ohromující krajinou protnutou korytem řeky Dunajec. Plavba na raftu po řece, která protéká vápencovými roklemi této vrchoviny, náleží k hlavním turistickým atrakcím Polska. Zaoblené, souvisle zalesněné Nízké Beskydy nás dovedou až ke slavnému Dukelskému průsmyku. A odlehlé Bieszczady s bukovými pralesy na svazích a horskými loukami na krásně modelovaných hřebenech se podobají horám na sousední Zakarpatské Ukrajině. Je to teritorium vlků, medvědů, zubrů, losů a orlů, ale můžete tu potkat i vydry, a dokonce i bobry.

Návštěvníci přijíždějí do Polska zejména v létě, mezi červnem a srpnem. V tomto období jsou nejvyhledávanější turistické lokality doslova v obležení. Významné hudební a divadelní festivaly se konají na jaře a na podzim. Zimu v Polsku je nejlepší strávit lyžováním na horách, například ve vyhlášeném vysokohorském lyžařském středisku a centru zimních sportů v Zakopaném.

Milovníci architektonických památek zde mohou obdivovat mnohé historické budovy, které navzdory bouřlivé minulosti v Polsku vydržely neporušené. V průběhu staletí a za 2. světové války zejména, přišlo Polsko o značnou část svého architektonického dědictví. Díky nezměrnému úsilí celé země se mnohé zrestaurovalo a dnes tak můžete obdivovat královské i šlechtické paláce, kostely, zámky a celé ulice historických center měst. Většina pamětihodností je soustředěna v centru Varšavy, která je zeměpisným srdcem metropole, v Krakově a v Poznani, administrativním centru Velkopolského vojvodství. Nelze opomenout jedno z nejkrásnějších měst v severní Evropě – Gdaňsk. Charakterizuje jej původ sahající až do doby před více než tisíci let.

Zajímavý prvek polské architektury představují tradiční dřevěné stavby. Také barokní stavby jsou v polských městech poměrně běžným jevem. Neméně zajímavá je i lidová architektura, s níž se nejlépe obeznámíte ve skanzenech roztroušených po celé zemi. Ačkoli většina obyvatel je dnes římskokatolického vyznání, v minulosti se Poláci uchylovali i k jiným vírám. O bezpočtu kultur a náboženství, jež tu existovaly, svědčí rozmanitost polské sakrální architektury.

Zatímco jméno Osvětim cizincům příliš neříká, při vyslovení jeho německého jména – Auschwitz – běhá mráz po zádech asi každému. Právě zde zřídili nacisté největší koncentrační a vyhlazovací tábor. Tábor zde zůstal zachován jako památník a vězeňské bloky byly upraveny na muzeum seznamující s historií tábora a perzekucí ve válečném Polsku.

Vělička (Wieliczka) proslula starými solnými doly, které byly otevřeny před 700 lety, a sůl se zde získává dodnes. Jako světový unikát byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Ve městech a vesnicích po celém Polsku se konají kostelní trhy, festivaly, pikniky a pouliční trhy. K nejznámějším patří Dominikánský pouliční trh, na který se lze podívat počátkem srpna v Gdaňsku a Pouliční trh sv. Jana v Poznani. Mnohé ze živých turnajů a pouličních festivalů v Polsku si turisté oblíbili. Středověké rytířské turnaje se pořádají na středověkých hradech, z nichž mnohé se staly svědky dramatických potyček. Kromě rytířských klání lze sledovat lukostřelbu a pochutnávat si na opékaném mase pod širým nebem.

Co si při návštěvě Polska nenechat ujít

Varšava - hlavní město Polska, těžce poznamenané fašistickou okupací, rekonstruované historické centrum a nová výstavba, královský zámek, národní muzeum.

Čenstochová (Czestochowa) - nejvýznamnější poutní místo Polska.

Malbork (Pomořansko) - sídlo Teutonských rytířů, nejvýznamnější hrad v Polsku.

Gdaňsk - nejkrásnější město na Baltu, přístav, Královská cesta, Neptunova fontána, Zlatá brána, katedrála ze 13. století, zajímavé měšťanské domy.

Wieliczka - unikátní a zajímavé solné doly.

Krakov - kdysi sídelní město polských králů, královský hrad Wawel, katedrála, Sukiennice, známá obrazová galerie (včetně Vinciho Dámy s hranostajem).

Gdyně (Gdynia) - velké a významné přístavní město s oceánografickým a námořním muzeem, historická zástavba.

Leba - původně malý rybářský přístav, dnes vyhledávané přímořské letovisko na pobřeží Baltského moře.

Slowinský národní park - polská Sahara, pohyblivé písečné duny, dosahující až 40 m výše.

Sopoty - významné lázeňské letovisko u Baltského moře (lázně založeny již v roce 1823).

Olsztyn - muzeum lidového umění, městská brána ze 14. století, kostel sv. Jakuba.

oblast Mazurských jezer - jedna z nejoblíbenějších rekreačních oblastí Polska.

Polsko je země vánočních tradic

Polsko je země vánočních tradic

Vánoční čas počíná v Polsku adventem. V Polsku se věří, že Ježíšek opouští o Štědrém dni nebe a snáší se na oslíku mezi lidi na zem. Proto polské děti chystají pod stromečkem pro unavené oslátko trochu sena na občerstvení.

celý článek

 

Štětín - největší přístav Baltského moře

Štětín - největší přístav Baltského moře

Polské město Štětín leží na řece Odře, a přestože je od moře vzdáleno asi 65 kilometrů, stalo se největším přístavem Baltského moře. Je nejen loďařským a námořním centrem země, ale také městem kulturním a univerzitním. Jeho staré město ukrývá řadu významných památek.

celý článek

 

Toruň - perníkové srdce Polska

Toruň - perníkové srdce Polska

Toruň je příjemné historické město, které je v Polsku známé především výrobou perníku. Ale nemusíte být zrovna milovníci sladkých pamlsků, aby vám učarovala a zanechala ve vašich vzpomínkách jen ty nejkrásnější zážitky. Jako památková rezervace pod patronací UNESCO láká Toruň každoročně velké množství turistů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko